Taneční soubor Louisiana oslavil 25 let velkou taneční show v píseckém Divadle Fráni Šrámka
První country bál v Písku, který zorganizovali bratři Jan a Tomáš Franců, se konal 11. května 1984 pod hlavičkou Odboru turistiky tělovýchovné jednoty Jitex Písek. Do roku 1989 se jich pak uskutečnilo devět s celkovou účastí 4 000 lidí. Vstupenka v té době stála 25 korun. V roce 1988 začala v Písku fungovat první country taneční skupina Oklahoma, která převzala organizaci těchto akcí. Taneční country soubor Louisiana následně vznikl sloučením skupin Oklahoma a Oregon a dnes tak pokračuje v tradici country tanců v Písku. Pod názvem Louisiana vystupují tanečníci už 25 let.
„Každá taneční skupina má slabší a silnější období. Já jsem za dobu, kdy skupinu vedu, zažil tři období, kdy jsme podle mého byli na vrcholu. Bylo to v letech 2007 a 2008, když se k nám přidala mládež. Podruhé, když jsme zařadili Českou republiku do mezinárodního společenství. Poté přišel úspěch na mistrovství světa, kde jsme byli první a druzí v kategorii týmů. Za největší úspěch ale považuji účast na line dance soutěži v Texasu. Jeli jsme do kolébky line dance s obavami, zda to děláme dobře a dostali jsme ocenění,“ zmapoval vedoucí souboru Tom Dvořák.
Line dance v současné době věnuje taneční soubor podstatnou část své činnosti. Během nedělního odpoledne a večera se v divadle představil také Line dance klub Písek, který je součástí každého vystoupení Louisiany. „Bude tomu skoro 20 let, kdy jsme poprvé otevřeli kurzy pro veřejnost. Na začátku byli v klubu čtyři lidé, dnes jich je 90 – začátečníci, pokročilí i senioři. Výhodou line dance je, že k němu není třeba partner. Tanec má také dobrý vliv na trénování paměti nebo posilování svalů. Kdo by chtěl, může se k nám přidat,“ podotkl Tom Dvořák.
Country soubor Louisiana má s Line dance klubem dohromady 157 členů a zájem podle vedoucího stále roste. Tančí se tu například i polka, waltz, triple two, two step, valčík, charleston, funky, mambo, chacha nebo rumba. „Zveme k nám nové tanečníky. Mohou přijít kdykoliv a my je mezi námi rádi uvítáme,“ uzavřel Tom Dvořák.
Podrobněji se nedělní akci budou věnovat Písecké postřehy.

Diskuse k článku