Kdy a kam

  • Lyžařské přejezdy na severu Evropy

    Čtvrtek 17.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

    Jablonecký cestovatel Zdeněk Skořepa Vás protáhne na běžkách trasou dlouhou 400 km dvěma cestami - finskou a norskou.

  • Senior večer

    Čtvrtek 17.1 17:00 - Písek, KD

    K tanci a poslechu zahraje Milevská pětka.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Včelám se na střeše radnice daří. Vlastní med má i Jihočeská univerzita

Ilustrační foto , Autor: Pixabay.com

Ilustrační foto     Autor: Pixabay.com

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Již dva roky se slétávají včely na střeše českobudějovické radnice, kde ročně vyprodukují desítky kilogramů medu. Myšlenka založení včelích úlů vzešla od Ivy Sedlákové, vedoucí kulturního odboru na magistrátě. Ta tím chtěla podpořit nejen ochranu ohrožené včelí populace, ale vytvořit tím také originální dárek od českobudějovické radnice pro oficiální návštěvy magistrátu. Letos se zatím radnice může pochlubit zhruba třiceti kilogramy medu.

 

Městské včelaření má bohatou tradici ve velkých evropských městech, od nichž se České Budějovice inspirovaly. Včelí úly na střechách městských domů se objevují v Paříži, Londýně, Vídni, ale i v Praze například na střeše obchodního domu v Chodově nebo na Pražském hradě. „Máme krásné a zdravé včely, pan Mikšátko (pozn. red. zkušený včelař pečující o radniční úly) z nich má radost. Letos je to poprvé, kdy budeme mít dvě snůšky,“ říká Iva Sedláková.

Zatím jsou na střeše čtyři úly, kde pilně pracuje až dvacet tisíc včel. Ty zatím obyvatele krajského města nijak neobtěžují a našly si svůj vlastní letový koridor, nektar sbírají v prostoru do šesti kilometrů od budovy. Radniční med slouží pouze jako reprezentační dárek pro oficiální návštěvy. „Daňový zákon nám nedovoluje prodávat v informačním centru med pro běžné občany, můžeme jej využívat jen pro vlastní potřebu,“ dodává Sedláková.

Úly na radnici vznikly na jaře roku 2013, brzy na to se tímto nápadem inspirovala ve městě i Jihočeská univerzita. Včelstva založila Zemědělská fakulta v areálu univerzity a vzniklý med používá jako svůj propagační předmět. Založením úlů univerzita také vyřešila problém s nedostatkem opylovačů u pěstovaných plodin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace